Szpital przy Mickiewicza

SP ZOZ Miejski Szpital Zespolony im. dr. W.Biegańskiego

Częstochowa, ul. Mickiewicza 12

tel. (34) 370 22 22 , (34) 370 23 94Ordynatorzy: położnictwa - Sławomir Olek (od 2003); neonatologii - Marek Jaszczak (od 1993)
Położna/ pielęgniarka oddziałowa: położnictwa - Małgorzata Wawszczak (od 1998); neonatologii - Waleria Świtycz (od 1979)

Szpital współpracuje ze szkołą rodzenia. Można obejrzeć oddziały przed porodem. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.


Warunki:


Poród


3 stanowiska na trakcie porodowym, oddzielone niską ścianką. Worki sako, piłki, materac. W trakcie porodu można chodzić i brać prysznic, ale połowa kobiet nie mogła pić. Łagodzenie bólu: prysznic, muzyka (ord.). Znieczulenie zewnątrzoponowe: płatne.
Drugi okres porodu - w pozycji półsiedzącej, płasko na plecach, czasem w kucki, zwykle narzuconej przez personel. Możliwy poród rodzinny. Bliska osoba może zostać po porodzie dowolnie długo. Większość mam dostaje dziecko na brzuch na parę minut. Ważenie i mierzenie dziecka w obecności mamy i osoby towarzyszącej. Z listu: Niestety karmienie odbywa się dopiero po powrocie na oddział. Cesarskie cięcie w znieczuleniu dolędźwiowym, z bliska osobą . Część mam dostaje dziecko na chwilę po zabiegu, a kolejny kontakt w ciągu 2 godz., już w oddziale położniczym.

Po porodzie


11 sal dla mam z dziećmi, maks. po 2 łóżka. 1 WC i 1 prysznic na 7 łóżek. Mamy mają dzieci przy sobie przez całą dobę, a jeśli dziecko przebywa w oddziale noworodkowym, to mama może być z nim bez ograniczeń. Zabiegi pielęgnacyjne przy mamach, badania i zabiegi lekarskie - rzadko. Informacje o stanie dziecka często zdawkowe. Personel uczy karmienia piersią i pielęgnacji: Położne pomagały przy karmieniu, choć czasami trzeba się tego domagać. Odwiedziny codziennie, między 14 a 18, w salach, 2 osoby jednorazowo.
W 2007 roku remont sal położnic


Opłaty :
poród w wodzie: usługi nie ma w ofercie oddziału
poród z osobą towarzyszącą (poród rodzinny): bez opłat
sala pojedyncza do porodu: usługi nie ma w ofercie oddziału
znieczulenie zewnątrzoponowe: brak danych o wysokości opłaty


Oddział otrzymał wyróżnienie fundacji „Rodzić po ludzku" 2000.Poniższe dane pochodzą z 2006 r. (czwarta edycja akcji "Rodzić po ludzku").